Efekty

Kilometry Dobra to przede wszystkim ludzie, ich historie i zmiany, które dokonały się u nich dzięki kampanii. Oto opowieści o wynikach naszych Mistrzostw Świata w Dobroci – szczególnych, bo mierzalnych jedynie sercem.

Fundacja Złotowianka – Złotów
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu
Krok po kroku HSA – Piła
Caritas Diecezji Łomżyńskiej – Łomża
Caritas Archidiecezji Białostockiej – Białystok
Fundacja Przyszłość dla Dzieci – Olsztyn
Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła – Więcławice Stare
Fundacja Patria
Jarosławskie Kilometry Dobra

  


Fundacja Złotowianka – Złotów

Zakup rowerów do RaceRunning

Udział w akcji KILOMETRY DOBRA, organizowanej przez Polski Instytut Filantropii, umożliwił nam zebranie pieniędzy na zakup specjalnych rowerów do uprawiania RaceRunning. Ta dyscyplina sportu dla osób niepełnosprawnych, nie znana dotąd w Polsce. Biegacz race używa trójkołowego roweru bez pedałów, ze specjalną podporą na klatkę piersiową. Na tych rowerach mogą biegać nawet osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, przykute do wózka.
W Kilometrach Dobra udało nam się uzbierać aż 136 tysięcy złotych! Za pieniądze te nie tylko kupiliśmy w Danii pierwsze rowery do RaceRunnig, ale też pokryliśmy koszty lipcowego wyjazdu reprezentacji fundacji (i Polski jednocześnie!) na CPISRA WORD CHAMPIONSHIPS – Międzynarodowe Zawody RaceRunning w Kopenhadze, z których nasz niepełnosprawny przywiózł srebrny medal.KILOMETRY DOBRA miały jednak jeszcze inny wymiar – takiej mobilizacji lokalnej społeczności nie spodziewał się nikt. W akcję zaangażowały się nie tylko lokalne szkoły i przedszkola, ale także firmy, rady gmin i miast. Pozyskaliśmy aż 42 ambasadorów akcji, popierających nasz projekt.
Finał akcji był niesamowitym wydarzeniem – bieg 24-godzinny Marka Szwedy, szalony Turniej Pokoleń, w którym wystartowały reprezentacje gmin, no i układanie złotówek.
KILOMETRY DOBRA minęły, ale nasza przygoda z RACERUNNING trwa. Dzięki zakupionym 10 rowerom mogliśmy rozpocząć program RACERUNNING NOWĄ METODĄ SPORTU I REHABILITACJI, dofinansowany przez województwo wielkopolskie. Jego celem było prowadzenie rehabilitacji poprzez RaceRunning. 48 osób niepełnosprawnych pochodzących z dwóch powiatów, złotowskiego i pilskiego, korzystało raz w tygodniu z dwugodzinnego treningu sportowo–rehabilitacyjnego RaceRunning.

  


Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu

Zakup samochodu przewozowego dla osób niepełnosprawnych

Dzięki udziale w kampanii KILOMETRY DOBRA zakupiliśmy duży, 18 – osobowy samochód dostosowany do osób niepełnosprawnych. Ten nabytek umożliwi bezpieczny i wygodny przewóz podopiecznych naszego Stowarzyszenia, czyli dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną do swoich placówek wychowawczo – rehabilitacyjnych. Dzieci i młodzież kształci
i rehabilituje się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, natomiast osoby dorosłe uczęszczają do Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Rewalidacyjno-Rehabilitacyjnej.
W akcję zaangażowany był cały Zamość: szkoły, placówki, parafie i anonimowi darczyńcy. Zaowocowało to trzecim miejscem na podium Mistrzostw Świata w Dobroci, którymi nazywa się szlachetną rywalizację organizacji podczas kampanii Kilometry Dobra. Finał akcji odbył się 4 czerwca oczywiście na zamojskim Rynku Wielkim. Beata Ścibakówna, główna ambasadorka Stowarzyszenia, urodzona w Zamościu aktorka nie kryła wzruszenia. – Tu czuje się pozytywną energię – mówiła. – Bicie kolejnych rekordów jest godne podziwu.

W kampanii Kilometry Dobra zebraliśmy 65 tysięcy złotych, a samochód przewozowy kupiliśmy już w czerwcu, odtąd cieszą się nim 154 dzieci i osoby dorosłe, które są objęte wsparciem naszego Stowarzyszenia.


Krok po kroku HSA – Piła

Realizacja projektu rehabilitacji poprzez nurkowanie – „Droga do wolności”

Uczestnictwo w kampanii Kilometry Dobra dało nam dużo pracy, zapału, pozytywnej energii, a przede wszystkim sprawiło, że daliśmy radę zebrać niezbędne środki finansowe na realizację rehabilitacji poprzez nurkowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Po trzech miesiącach trwania kampanii suma wszystkich wpłat i kwest wynosiła ponad 126 tys. złotych, czyli prawie 3 kilometry złotówek, przez co zostaliśmy Wice-Mistrzami w Dobroci w 2017 roku! Dzięki tej kwocie możemy teraz realizować Projekt: „Droga do WOLNOŚCI”, który obejmuje: badania medyczne, opiekę psychologa, programy rehabilitacji, szkolenia nurkowe, zajęcia basenowe i na wodach otwartych (m.in. jezioro Płotki), zajęcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, programy rehabilitacji społecznej, zapewnienie całorocznych warunków nurkowania dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sposób unikalny w skali Europy (platforma pływająca).

Dzięki rehabilitacji przez nurkowanie osoby niepełnosprawne mogą odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i znaleźć nową drogę walki z ograniczeniami, które ich spotkały. Nurkowanie daje im ten rodzaj wolności, jakiego nie mogą znaleźć na lądzie. Woda nie tylko podtrzymuje i unosi, ale przy odpowiedniej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe, co sprzyja sprawniejszemu niż na lądzie wykonywaniu ruchów.

Dzięki pieniądzom zebranym podczas kampanii Kilometry Dobra nasi podopieczni mogą doświadczać więcej radości oraz realizować się w wyjątkowej i niezwykle potrzebnej im pasji – nurkowaniu.