Cel zbiórki:

utworzenie pracowni komputerowej i zakup sprzętu do niej

Zebraliśmy już:

czyli metrów Dobra!
O organizacji


Katolicka misja w Mpunde pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęła się 16.07.1960 r. i została założona przez Arcybiskupa Lusaki, ks. Adama Kozłowieckiego SJ.

Wraz z misją powstał ośrodek zdrowia, a następnie szkoła i kościół. Aktualnie w misji jest 6323 wiernych. Księża i siostry posługujące w Mpunde mają do obsługi 25 kaplic, najdalsze z nich położone są ponad 120 kilometrów od Mpunde. Wizyta księdza w kaplicy jest wielką radością dla wszystkich katolików.

Celem naszej zbiórki jest utworzenie pracowni komputerowej oraz zakup sprzętu do niej. Wartość ok. 50 000 zł.

Nasi najmłodsi parafianie mają bardzo znikome szanse na ukończenie szkoły średniej i solidną edukację, a co za tym idzie na poprawę warunków życia i radosną przyszłość. Klasy w szkole są przepełnione. Liczba uczniów w jednej klasie dochodzi nawet do 100 uczniów. Rodziców nie stać na kupno zeszytów, mundurków czy butów by dzieci kontynuowały edukację.  Warunki mieszkaniowe dzieci i młodzieży też nie pomagają im w odrabianiu lekcji. Moi parafianie mieszkają w okrągłych glinianych domkach pokrytych trawą, bez dostępu do elektryczności czy innych osiągnięć techniki. Nie marzą nawet o dostępów do komputerów bo większość z nich nie widziało komputera.

W zeszłym roku przy ogromnym zaangażowaniu miejscowej społeczności pobudowaliśmy mały Dom Parafialny/Centrum Dziecięco-Młodzieżowe. Z pomocą życzliwych ludzi doprowadziliśmy światło i zakupiliśmy szkolne ławki. Również udało nam się kupić duży telewizor i wideo. Radość była wielka. Wiem, że te rzeczy są czymś normalnym dla dzieci i młodzieży w Polsce, ale dla nas w zambijskim buszu to wielkie osiągniecie. Cywilizacja zajrzała do naszej misji. W tym roku pragniemy pójść dalej i spełnić kolejne marzenie. Nasze Centrum Dziecięco-Młodzieżowe wyposażyć w komputery, drukarki, aparaty do robienia zdjęć i nauczyć młodzież ich obsługi. To da im wiele radości, a te umięjętości pomogą w szkole, a w przyszłości w znalezieniu pracy.

Więcej informacji o misji na stronie: www.mpunde.net

 

Na zdjęciach rodzice przy produkcji cegły i budowie Centrum Dziecięco-Młodzieżowego - fot. ks. Adam Pergół, misjonarz Mpunde

X

Darczyńcy

Nr
Darczyńca
Kwota
Data
Pieniądze dla

Partnerzy