Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego CzłowiekaToruń


Cel zbiórki:

Psychologiczne wsparcie dzieci, młodzieży oraz ich rodziców w czasie trwającej
izolacji spowodowanej pandemią Covid-19

Kwota docelowa: 60 000,00 zł
Kwota zebrana: 66,00 zł

pln bar overlay
pln bar main


Kim jesteśmy?

Zaczęło się w 2008 r. od organizowania zabaw dla dzieci bawiących się na ulicach, w bramach i z domów dziecka. W gorszą pogodę gromadziliśmy się na zapleczu małego sklepiku z ręcznie robioną biżuterią ULALA. Po 3 latach działań nieformalnych zawiązaliśmy  Stowarzyszenie WĘDKA działające na rzecz dzieci i młodzieży z ulic Torunia. Od 2011 r. działamy już, jako sformalizowana grupa wolontariuszy o pełnej nazwie Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka. Nasza metoda pracy oparta jest o powiedzenie:

“Dasz człowiekowi rybę, nakarmisz go na dzień. Dasz mu wędkę, nakarmisz go na całe życie. Ucząc go świadomości wędkarza, nakarmisz nim cały świat”


Naszym celem jest usamodzielnienie się dzieci i młodzieży, którzy nie mieli równych szans na rozwój oraz stawanie się przez nich aktywną częścią społeczeństwa. Nie wyręczamy naszych podopiecznych i nie umacniamy w roszczeniowej postawie życiowej, ale pokazujemy możliwości, jakie w nich drzemią. Wzmacniamy ich mocne strony i pokazujemy, jak wyrównać życiowe szanse. Tworzymy grupę, w której każdy może czuć się bezpiecznie i znajdzie swoje miejsce.

Kilkudziesięciu wolontariuszy, kilku opiekunów i ponad 300 podopiecznych to stan na dzisiaj. W WĘDCE działa kilkanaście grup tematycznych, w których zarażamy pasją dzieci i młodzież. Nieustannie realizujemy projekty, będące swego rodzaju przynętą dla dzieci          i młodzieży to m.in.: NIEDŹWIADKI, T.A.T.O., M.A.M.O., 7 DNI, OK.NO, T,GD, C3NTRUM, C3NTRALA, SIEDEM ANIOŁÓW, ZŁOTE RYBKI, WIRTUALNA PRACOWNIA WĘDKI, WĘDKOBUS I INNE.

Za nasze działania otrzymujemy nagrody i wyróżnienia:

2012 i 2016 – Nagroda Marszałka RODZYNKI Z POZARZĄDÓWKI

2013 – Nagroda Marszałka STALOWY ANIOŁ

2015 – Nagroda TORUŃSKI ANIOŁ

2017 – Kryształowe Serce

W perspektywie do 2032 roku planujemy:  

  •  zwiększyć liczbę podopiecznych do 10 000 w 10 województwach
  •  opracować franczyznę społeczną i dystrybuować ją do samorządów i NGO
  •  uruchamiać rocznie minimum jedną placówkę franczyzową tworząc sieć filii WĘDKI
  •  stworzyć zespół fundraiserów działający na rzecz sieci
  •  uruchomić flotę UCZUSIÓW i stworzyć z niej narzędzie finansowania placówek
  •  utworzyć Wioskę Młodzieżową
  •  wprowadzić i rozwinąć w Polsce metody pracy outreach: streetworking – networking – partyworking

Nasz cel

W trakcie 8 Edycji Kampanii Kilometry Dobra pragniemy objąć wsparciem psychologicznym  dzieci, młodzież oraz ich rodziców w czasie trwającej izolacji. Będą oni mogli uczestniczyć w terapii prowadzonej przez doświadczonych psychologów.

Dlaczego?

Przedłużająca się w nieskończoność pandemia Covid-19 bardzo silnie wpływa na naszą kondycję psychiczną. Coraz więcej mówi się o potrzebie ogromnego wsparcia psychologicznego w trakcie oraz po zakończeniu izolacji. Do specjalisty czeka się długimi tygodniami, a niektórzy nie mogą po prostu dłużej czekać. 

Dla Kogo?

Natychmiastowej terapii potrzebują dzieci. Pomocy wymagają także ich rodzice, którzy sobie nie radzą z obecną sytuacją. Przez to często w domach narastają konflikty.  Sytuacja finansowa nie pozwala im na pójście do specjalisty i opłacenie dłuższej terapii. Kolejne wprowadzane obostrzenia budzą w nich coraz większy lęk i odbierają chęci do pozytywnego myślenia. Jak w tym wszystkim ma odnaleźć się dziecko? Samotnie siedzące za szklanym ekranem z dala od kolegów i koleżanek. Najnowszy raport z 2021: Etat w sieci 2.0 opublikowany przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu na temat: Zdrowia psychicznego polskich nastolatków w nauce zdalnej jest mało optymistyczny i pokazuje, że przed nami długa droga do powrotu do normalności, budowania trwałych i głębokich więzi społecznych. Z raportu wynika, że dzieci spędzają średnio 9 godzin dziennie przed komputerem. Aż 62% nastolatków ma problemy ze snem. 70% czuję się bardziej nerwowa i rozdrażniona niż wcześniej. Z kolei 43% badanych myśli o śmierci. Młodzież   tęskni za tradycyjną szkołą, nie radzi już sobie z tą sytuacją. Poczucie izolacji jest coraz bardziej frustrujące. Wiele osób boi się prosić o pomoc. Dlatego chcemy pomóc dzieciom i ich rodzicom. Szczególnie tym rodzinom, które mają bardzo ciężką sytuację życiową i sobie nie radzą w przedłużającej się izolacji. Często nie są świadome, że ktoś może ich wysłuchać i zmienić ich negatywne nastawienie.

Jak możesz nam pomóc?

Drogi Darczyńco!

Każda Twoja przekazana złotówka, pozwoli nam objąć specjalistyczną pomocą psychologiczną zarówno dzieci jak ich rodziców. Przyłącz się do naszej kampanii Kilometry Dobra i Zostań Mistrzem Dobroci. Każdy jeden metr to 44 złotówki, 132 zł to 3 metry dobroci. Kwota 132 zł pozwoli nam opłacić 1 godz terapii z psychologiem. Wydaję się, że złotówka to tak niewiele, ale pomnożona po wielokroć przez Twoich znajomych czy przyjaciół może sprawić , że uratujesz komuś życie lub sprawisz, że uwierzy w siebie i swoje możliwości.

Czy jest coś piękniejszego co możesz zrobić dla drugiego człowieka? Powiedz o naszej akcji swoim bliskim czy znajomym i udostępniaj posty z informacją o naszych działaniach. Wierzymy, że dzięki Tobie Drogi Darczyńco, uda nam się zebrać 60 000 zł. Za taką kwotę będziemy mogli pomóc 45 osobom.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!!!

 

Kontakt

Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka
ANIMATORZY – PEDAGODZY PODWÓRKOWI – PEDAGODZY ULICY – STREEETWORKERZY

ul. Jęczmienna 10

87-100 Toruń
e-mail: wedka@wedka.org

tel.+48 889 264 889

Agnieszka Cettler
Koordynator projektu i fundraiser
e-mail: fundraising@wedka.org
tel: +48 600 091 337